Herning:
Morten Mosgaard er blevet bedt om at komme til Herning og lave en sangskriver workshop, hvor Rytmisk Musik Herning sørger for workshops og koncerter til alle deres medlemmer. Rytmisk Musik Herning er en del af ORA, Organisationen af Rytmiske Amatørmusikere, og der er virkeligt kommet gang i Herning med foreningen. Den daglige leder Kent Fløe modtog i år Herning Folkeblads kulturpris, som eftersigende allerede er sat i en 40m2 mobil-scenen til foreningens medlemmer. Foreningen har blandt andet stået for ombygningen af en gammel scene ved musikskolen, til den helt nye scene for vækstlags-musik: Rockstjernen.
Morten om workshoppen:
“Jeg glæder mig utrolig meget til at komme ned og mærke energien i Herning, og håber på alle måder at min workshop kan være med til at styrke foreningens medlemmer i deres musik. Jeg følger spændt med i udviklingen der er igang i Herning, for der er uden tvivl gang i den!”
Instruktør biografi:
“Morten Mosgaard er en 25-årig sanger og musikalsk altmuligmand. Morten har en bred og aktiv karriere med undervisning, projekter og koncerter spredt over alt fra børnemusik over jazz til fri improvisation, sammenspillet og den umiddelbare kreativitet fylder den bærende rolle i alt dette arbejde. Morten er blandt andet aktiv som orkesterleder og sanger i Gruppen i Boksen, solist og beatbox i VoxNorth og sanger, sangskriver og orkesterleder i hans eget børneprojekt Morten Musik samt solo projekt i eget navn.
Du kan læse mere om Morten Mosgaard og hans virke på:
www.mortenmosgaard.dk eller www.mortenmusik.dk“



